M. Magierowski: Czas na realną obecność inwestycyjną Polski w Argentynie i vice versa

Wzrost wymiany handlowej jest ważny, ale nadszedł już czas na kolejny krok – realną obecność inwestycyjną Polski w Argentynie i vice versa – powiedział w Buenos Aires wiceszef MSZ Marek Magierowski.

Marek Magierowski, który odpowiada w MSZ m.in. za politykę amerykańską i dyplomację ekonomiczną, rozpoczął w Argentynie swoją wizytę w Ameryce Południowej, która potrwa do przyszłego wtorku. Magierowski i jego delegacja – w skład której wchodzą przedstawiciele polskich instytucji finansowych, firm oraz samorządów – mają odwiedzić również Urugwaj.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu dyplomacji, pierwszego dnia swojej wizyty w Buenos Aires wiceminister, wraz ze swoim argentyńskim odpowiednikiem Gustavo Rodolfo Zlauvinenem, przewodniczył VII rundzie dwustronnych konsultacji polityczno-gospodarczych.

„Wzrost wymiany handlowej jest ważny, ale nadszedł już czas na kolejny krok – realną obecność inwestycyjną Polski w Argentynie i vice versa” – podkreślił, cytowany w komunikacie Marek Magierowski.

Zdaniem wiceministra dla polskich podmiotów istnieje „ogromny potencjał do współpracy z Argentyną, m.in. w sektorze górniczym, spożywczym, budowlanym, chemicznym, oświetleniowym i IT”.

Zwrócił również uwagę na fakt, że „po raz pierwszy w historii” polsko-argentyńskie rozmowy odbywają się „rok po roku”. Świadczy to – jak ocenił wiceszef MSZ – o „zwiększonej dynamice” kontaktów.

Jak poinformował resort spraw zagranicznych, oprócz „możliwości intensyfikacji wymiany gospodarczej” wśród tematów konsultacji znalazły się m.in. dwustronne relacje polityczne, współpraca na forach wielostronnych, m.in. ONZ i Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz poglądy na obecną sytuację polityczną i gospodarczą w Europie i Ameryce Łacińskiej.

„Rozmówcy zgodzili się, że ważnym ogniwem łączącym oba kraje jest argentyńska Polonia, której liczebność ocenia się na 300-500 tys. osób” – dodano w komunikacie.

Na spotkaniu poruszono również kwestie współpracy kulturalnej i naukowo-technicznej, a także – jak podał MSZ – podpisano porozumienie ws. współpracy naukowej i logistycznej w Antarktyce, którego celem jest ułatwienie rozwoju „istniejących już, dobrych kontaktów między polskimi i argentyńskimi badaczami tego regionu”.

Resort dyplomacji zwraca uwagę, że Argentyna rozpocznie z początkiem grudnia przewodnictwo w G20; w tym samym miesiącu kraj będzie też gospodarzem sesji ministerialnej WTO.

Wskazano ponadto, że jest to drugi pod względem poziomu wzajemnych obrotów partner handlowy Polski w Ameryce Południowej – w ub. roku przekroczyły one 800 mln dolarów, a na rynku argentyńskim „swoją obecność zaznaczyło już dwóch polskich inwestorów”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl