BBN: W Święto Niepodległości bez nominacji generalskich

W Święto Niepodległości nie będą wręczane nominacje generalskie poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej o dodatkowe informacje dotyczące wniosków i przedstawił swoje sugestie w zakresie polityki kadrowej.

Wcześniej prezydent w jednym z wywiadów powiedział, że nominacje generalskie zostaną „wręczone w odpowiednim czasie”, wtedy kiedy modernizacja i rozwój polskiej armii zostaną w odpowiedni sposób zaplanowane. „Mam konkretne oczekiwania; mam nadzieję, że szef MON w odpowiednim czasie je zrealizuje” – zaznaczył.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki wyraził przekonanie, że ostatecznie nominacje generalskie zostaną wręczone.

Nie zawsze było tak, że 11 listopada wręczano nominacje generalskie. W zeszłym roku była to rocznica wybuchu powstania listopadowego. […]To nie jest nic nadzwyczajnego i jeżeli są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe informacje, to my oczywiście jesteśmy gotowi je udostępniać. Złożyliśmy te wnioski. Co warto podkreślić, prezydent Andrzej Duda nie odrzucił ich, tylko poprosił o dodatkowe informacje. Jestem przekonany, że te nominacje będą – powiedział Bartosz Kownacki.

Na początku października BBN poinformowało, że do prezydenta wpłynęło z Ministerstwa Obrony Narodowej 14 wniosków o awans na stopnie generalskie.

Brak uzgodnień dotyczących nowego system kierowania oraz dowodzenia armią i trwające prace nad nim były też – według Biura Bezpieczeństwa Narodowego – powodem odłożenia przez prezydenta nominacji generalskich planowanych na 15 sierpnia br.

RIRM

drukuj