fot. twitter.com

Szef polskiego MSZ: Finlandia jest ważnym partnerem Polski

Finlandia jest ważnym partnerem Polski, a dialog obu państw jest konstruktywny – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, który w czwartek podczas wizyty w Finlandii rozmawiał z szefem fińskiej dyplomacji Pekką Haavisto.

„Finlandia jest ważnym partnerem Polski. Dialog między Warszawą a Helsinkami jest otwarty i konstruktywny” – zaznaczył polski minister, cytowany na Twitterze przez MSZ.

Jak poinformował resort na stronie internetowej, głównymi tematami spotkania były współpraca dwustronna, kwestia bezpieczeństwa europejskiego i wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Dyskutowano również o sytuacji na Bliskim Wschodzie, Partnerstwie Wschodnim i kontynuacji polityki rozszerzenia UE.

Jacek Czaputowicz wyraził zadowolenie, że Polska i Finlandia podzielają stanowisko w sprawie rozszerzenia UE. Zachęcił także Haavisto do złożenia w niedalekiej przyszłości wspólnej wizyty – w gronie tzw. przyjaciół rozszerzenia – w Albanii i Macedonii Północnej, ubiegających się o przyjęcie do Wspólnoty.

Polski minister zaznaczył też, że Warszawa ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje fińskie wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na Morzu Bałtyckim, jak i rolę Finlandii we współpracy NATO-UE.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również znaczenie relacji gospodarczych między oboma państwami, których wymiana handlowa w 2018 roku przekroczyła 3,6 mld euro. W Polsce działa ponad 200 fińskich przedsiębiorstw – dodał.

Dwudniowa wizyta Czaputowicza w Helsinkach odbywa się w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Finlandią. Z tej okazji ministrowie wzięli udział w uroczystym upamiętnieniu tej rocznicy.

„100 lat po nawiązaniu stosunków (dyplomatycznych) Polskę i Finlandię nadal łączy przyjaźń. (…) Nasze kraje, jako partnerzy, członkowie UE i aktywni członkowie forów wielostronnych, mają istotny wkład w rozwiązywanie problemów regionalnych i globalnych” – deklarował Czaputowicz w przemówieniu.

W czwartek rano polski minister spraw zagranicznych rozmawiał także z prezydentem Finlandii – Saulim Niinisto, a także z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych fińskiego parlamentu.

W środę Czaputowicz spotkał się z Polonią i Polakami zamieszkałymi w Finlandii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl