fot. PAP/EPA

Finlandia: uszkodzony jesienią gazociąg Balticconnector ponownie otwarty

Przebiegający przez Zatokę Fińską gazociąg Balticconnector, uszkodzony jesienią 2023 roku, został ponownie oddany do użytku. W poniedziałek rano, po zakończeniu naprawy, fińsko-estońskim rurociągiem znowu popłynął gaz – przekazał operator Gasgrid.

Zakłada się, że pierwszego dnia z Estonii przepłynie ok. 10 GWh gazu, zaś w drugą stronę z Finlandii – ok. 70 GWh. Maksymalna dobowa przepustowość gazociągu w kierunku do Estonii to 78 GWh – podano w komunikacie fińskiego operatora.

Gazociąg Balticconnector został zamknięty na początku października ubiegłego roku, kiedy doszło do nietypowego gwałtownego spadku ciśnienia na odcinku w fińskiej strefie ekonomicznej. Fińska policja podejrzewa, że magistrala została uszkodzona przez przeciągniętą po dnie kotwicę chińskiego kontenerowca. Statek Newnew Polar Bear, pod banderą Hongkongu, wykonywał wówczas kurs z Królewca do Petersburga.

Z dna Zatoki Fińskiej w pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu wyciągnięto z pomocą marynarki wojennej dużą kotwicę o wymiarach 2,5 x 2,5 metra, która ważyła ok. 6 ton. Na dnie pozostał też długi i szeroki ślad od płużenia prowadzący do rurociągu – ujawnili śledczy. Prowadzone dochodzenie nie potwierdziło jak dotąd, czy był to czyn celowy czy przypadkowy.

Na początku tego roku fińskie MSZ poinformowało, że rząd Finlandii wspólnie z władzami chińskimi próbuje ustalić okoliczności zdarzenia. W momencie uszkodzenia gazociągu doszło także do zerwania kabla komunikacyjnego łączącego Estonię z Finlandią.

Gazociąg Balticconnector został oddany do użytku na początku 2020 roku, a jego budowa została w znacznej części sfinansowana ze środków unijnych. Rurociąg ma łącznie ok. 153 km długości, z czego odcinek podmorski między estońskim Paldiski a fińskim Inkoo ma ok. 77 km. Dzięki gazociągowi otwarto wspólny fińsko-estońsko-łotewski rynek gazu, pierwszy w Europie obejmujący trzy kraje.

Fiński rząd informował wcześniej, że koszty naprawy rurociągu także będzie starał się pokryć ze środków unijnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl