W czwartek wizyta szefa MSZ w Rumunii; celem potwierdzenie woli rozwijania współpracy

W czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz uda się z wizytą roboczą do Rumunii; potwierdzi tam wolę rozwijania bardzo dobrych stosunków dwustronnych, na forum NATO i UE oraz w formatach regionalnych – poinformował w środę PAP resort dyplomacji.

Jak zapowiedziało biuro prasowe MSZ, podczas jednodniowego pobytu w Bukareszcie Jacek Czaputowicz spotka się z rumuńskim ministrem spraw zagranicznych Teodorem Melescanu oraz z prezydentem Klausem Iohannisem.

„Wizyta potwierdza ze strony Polski wolę rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-rumuńskich oraz wzmacniania współpracy na forum NATO i Unii Europejskiej, a także w formatach regionalnych” – zaznaczył resort.

Według przekazanych PAP informacji, rozmowy szefa dyplomacji w stolicy Rumunii „skoncentrują się na najważniejszych kwestiach w relacjach bilateralnych, współdziałaniu w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO, współpracy regionalnej oraz najistotniejszych sprawach na agendzie UE”.

Jak dodał MSZ, wizyta będzie też „okazją do przedstawienia partnerom rumuńskim polskich priorytetów w okresie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019”.

Wizyta ministra Czaputowicza odbędzie się na trzy dni po powołaniu dotychczasowej europarlamentarzystki Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Vioricy Dancili na stanowisko szefowej rumuńskiego rządu. Poprzedni premier Mihai Tudose zrezygnował z funkcji w związku z konfliktem z przywódcą PSD Liviu Dragneą i, w następstwie, utratą poparcia ugrupowania.

Ta, kolejna już w ciągu ostatniego roku zmiana na stanowisku premiera Rumunii związana jest m.in. z uchwalonym w zeszłym miesiącu przez parlament tego kraju pakietem ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości, które – według krytyków – grożą ograniczeniem niezawisłości sądów, dając ministrowi sprawiedliwości możliwość ingerencji w działania sędziów i prokuratorów oraz wywierania nacisku na prokuratorów poprzez ustanowienie dla nich specjalnej izby dyscyplinarnej.

Jak poinformowała AFP, szereg kluczowych zmian – dotyczących m.in. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów za „pomyłki sądowe popełnione w złej wierze lub wskutek rażącego zaniedbania” oraz roli prezydenta w procedurze wyboru zwierzchników Prokuratury Generalnej i urzędu antykorupcyjnego DNA (Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej) – zostało we wtorek podważonych przez rumuński Trybunał Konstytucyjny.

Budzące kontrowersje zapisy reform dotyczą też m.in. kontroli nad Najwyższą Radą Sądownictwa.

Przeciwny przyjętym zmianom – jako ingerującym w niezależność sądownictwa – jest m.in. prezydent Iohannis, który ostrzegał w grudniu, że uchwalenie pakietu ustaw może doprowadzić do podjęcia wobec Rumunii przez Komisję Europejską takich działań, po jakie sięgnięto wobec Polski. W zeszłym tygodniu KE wyraziła zaniepokojenie w związku z uchwalonymi w Rumunii przepisami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl