Warszawa: zaprezentowano Śmigłowiec AW101

W Warszawie zaprezentowano śmigłowiec wielozadaniowy AW101. Producentem maszyny jest włoska grupa Leonardo, do której należy PZL-Świdnik. Śmigłowiec będzie jedną z maszyn oferowanych polskiej armii w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prezentowany śmigłowiec wykorzystują m.in. armie: Wielkiej Brytanii, Włoch i Portugalii. Maszyna przystosowana jest do misji ratowniczych na morzu oraz likwidacji okrętów podwodnych. Jak podkreśla Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, są  to śmigłowce  zaawansowane technologicznie, które powinny spełnić oczekiwania polskiej marynarki wojennej. Sprawdzą się również w działaniach służb specjalnych.

– Jest to wersja tzw. poszukiwawczo-ratownicza na polu walki. Śmigłowiec, który do nas przyleciał jest śmigłowcem armii włoskiej wyprodukowanym w fabryce grupy Leonardo Helicopters w Wielkiej Brytanii, ale z udziałem – już nawet w tym konkretnym egzemplarzu – pracy polskich robotników, polskich pracowników i inżynierów, chociaż na dzień dzisiejszy w niewielkim zakresie – tłumaczył Krzysztof Krystowski.

Rząd chce kupić 16 takich maszyn:  osiem  dla sił specjalnych oraz osiem  dla sił morskich. Jeżeli Włosi wygrają przetarg, to w Świdniku z pewnością  produkowane będą części do kadłuba i silnika. Tu też prowadzony zostanie końcowy montaż. Nowe zamówienia dadzą zatrudnienie kilkuset pracownikom.

Do przetargu MON zaprosił również konsorcjum PZL Mielec, które należy do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. Zaproszenie otrzymało też konsorcjum Airbus Helicopters. Ważnym czynnikiem przetargowym będzie termin realizacji zamówienia. W 2019 roku kończy się przydatność do służby śmigłowców obecnie używanych w armii. 

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl