fot. twitter/Ministerstwo Zdrowia

Warszawa: rusza Narodowa Debata o Zdrowiu

Pod hasłem „Wspólnie dla zdrowia” rusza dziś w Warszawie Narodowa Debata o Zdrowiu. To cykl ogólnopolskich konferencji poświęconych przyszłości służby zdrowia.

Temat dzisiejszych rozmów to: „Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej”. Spotkanie odbędzie się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Celem debaty jest ustalenie priorytetów i wyznaczenie kierunków działań poprzez ogólnospołeczny dialog. W debacie będą brać udział przedstawiciele zawodów medycznych, naukowcy oraz pacjenci. Pomysł zrodził się w kontekście zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Chcemy dyskutować o tym, na jakie cele przeznaczyć te środki – mówi inicjator debaty minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– Musimy się zastanowić nad wypracowaniem modelu, w jaki sposób środki, które są sukcesywnie zwiększane w latach 2018-2024 – to będzie 830 mld zł – racjonalnie wydać. Dlatego, że jeżeli wydamy je w sposób nieracjonalny, to pacjenci nie odniosą największej korzyści. Ta debata tym się różni od innych debat, które były do tej pory, że nie mamy sytuacji dramatycznego kryzysu, jak zaradzić temu, że nie ma pieniędzy na służbę zdrowia, ale pierwszy raz zdrowie jest priorytetem polityki państwa – zaznacza prof. Szumowski

Debata zakończy się w czerwcu przyszłego roku konferencją pt. „Społeczny Program Zdrowie 2020 plus”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj