fot. Monika Bilska

Min. M. Błaszczak: Nie mam wątpliwości, że obecność wojsk USA w Polsce zostanie zwiększona 

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć sukces – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Minister był pytany o to, czy zostanie zwiększona ilość wojsk amerykańskich w Polsce. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Biały Dom przygotowuje jeszcze lepszą ofertę wzmocnienia sił zbrojnych w naszym kraju. Już za kilka dni plany ma przedstawić w Warszawie wiceszef Pentagonu John Rood.

Z informacji dziennika wynika, że Amerykanie rozważają m.in. utworzenie w Poznaniu sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby generał. Jednocześnie w razie zagrożenia miałby on odpowiadać za działania USA na wschodniej flance NATO.

Szef MON-u Mariusz Błaszczak był pytany na antenie radiowej Jedynki o te doniesienia medialne. Szef resortu obrony przypomniał, że negocjacje cały czas trwają.

– Już od jakiegoś czasu mówię w ten sposób, że my nie rozmawiamy na taki temat: czy zostanie zwiększona obecność amerykańska, tylko jak. To są negocjacje chociażby dziś w Waszyngtonie. […]Nie mam wątpliwości, że zostanie zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć ten sukces – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Z medialnych informacji wynika też, że Amerykanie nie wykluczają stałej obecności sił powietrznych w Łasku i Mirosławcu. W Krakowie miałyby pojawić się wojska specjalne.

W Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu.

Polski rząd zabiega od kilku lat o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą „Fort Trump”.

RIRM

drukuj