Korea Płn. grozi USA i Korei Płd. prewencyjnym atakiem nuklearnym

Korea Północna zapowiedziała w niedzielę, że jeśli USA i Korea Południowa rozpoczną zapowiedziane na poniedziałek wspólne ćwiczenia wojskowe, przystąpi do przeprowadzenia ,,na ślepo” prewencyjnych ataków nuklearnych na te kraje – podała AFP.

Zgodnie z deklaracją naczelnego dowództwa armii północnokoreańskiej – cytowaną przez oficjalną agencję KCNA – miałby być to atak prewencyjny, przeprowadzony ,,w imię sprawiedliwości”.

Pjongjang uważa, że manewry wojskowe – które zgodnie z zapowiedziami Waszyngtonu i Seulu mają potrwać do końca kwietnia – są próbą przed przeprowadzeniem inwazji na Koreę Północną – podała Associated Press.

W poniedziałek nad ranem władze w Seulu podały, że Korea Południowa i Stany Zjednoczone mimo ostrzeżeń Pjongjangu rozpoczęły wspólne, ,,największe w historii” coroczne ćwiczenia wojskowe.

Już w piątek północnokoreańskie władze zapowiedziały ostrą reakcję na zaostrzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji wobec kraju. 2 marca RB ONZ przyjęła w tej kwestii rezolucję, która była odpowiedzią na test bomby wodorowej przeprowadzony przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Według Seulu w czwartek Pjongjang wystrzelił też ze swojego wschodniego wybrzeża kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.

Także w piątek Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un polecił w związku ze ,,wzrastającym zagrożeniem ze strony wrogów”, aby arsenał nuklearny jego kraju był gotowy do użycia ,,w każdej chwili”.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl