USA: producent środka chwastobójczego ma zapłacić rekordowe odszkodowanie

Amerykański koncern chemiczny Monsanto zapłaci gigantyczne odszkodowanie sięgające prawie trzystu milionów dolarów. Sąd w Kalifornii uznał, że znany środek chwastobójczy rundup może wywoływać raka.

Proces amerykańskiemu gigantowi wytoczył 46 letni ogrodnik, który przez wiele lat stosował do pielęgnacji trawnika przy szkołach środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro.

Dewayne Johnson jest chory na chłoniaka nieziarniczego. Według lekarzy mężczyźnie zostały dwa lata życia. Sąd orzekł, że koncern Monsanto nie umieścił na opakowaniu środka chemicznego ostrzeżeń dotyczących ewentualnych skutków zdrowotnych jego stosowania. Według sądu było to istotną przyczyną choroby 46-latka.

– Czy Roundup Pro lub Ranger Pro posiada istotny czynnik mogący zaszkodzić panu Johnsona? Odpowiedź brzmi: tak – podkreśliła sędzia Suzanne Ramos Bolanos.

Pozew został oparty na wynikach Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, która jest częścią Światowej Organizacji Zdrowia. Agencja stwierdziła, że główny składnik Roundupu, glifosat, jest prawdopodobnie rakotwórczy. Wiele innych organizacji zdrowotnych od lat postuluje zakazanie stosowania tego środka.

Niektóre z krajów UE, m.in. Francja, Włochy, Holandia i Belgia wprowadziły ograniczenia używania glifosatu. Monsanto zapowiedziało, że odwoła się od wyroku nakazującego wypłatę 289 milionów odszkodowania.

„Rozumiemy sytuację pana Johnsona i jego rodziny. Dzisiejsza decyzja nie zmienia faktu, że ponad 800 badań naukowych i przeglądów – oraz wnioski amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, amerykańskich krajowych instytutów zdrowia i organów regulacyjnych na całym świecie – potwierdzają fakt, że glifosat nie jest kancerogenny i nie jest przyczyną powstania nowotworu u pana Johnsona” – oświadczyła firma.

Amerykańskie media sugerują, że wyrok kalifornijskiego sądu sprawi, że koncern Monsanto czekają poważne problemy. Już teraz toczy się 5 tysięcy podobnych spraw. Amerykańska firma w czerwcu została przejęta przez niemiecki koncern Bayer.

TV Trwam News/RIRM

drukuj