fot. PAP/Mateusz Marek

Min. M. Błaszczak: Amerykańska obecność będzie miała charakter trwały

Podpisana umowa o wzmocnionej współpracy obronnej z USA gwarantuje, że w Polsce znajdzie się więcej wojsk amerykańskich, oraz infrastruktura, umożliwiająca przyjęcie nawet 20 tys. żołnierzy USA – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1294695731006263299

Jak mówił w TVP1 min. Mariusz Błaszczak, amerykańska obecność będzie miała charakter trwały, a w Polsce znajdzie się także dowództwo amerykańskiego korpusu.

„A więc centrum dowodzenia wojsk amerykańskich nie tylko w Polsce, ale na całej wschodniej flance NATO” – zauważył. Minister dodał, że dzięki umowie będzie też więcej ćwiczeń żołnierzy Wojska Polskiego z żołnierzami USA.

„Dzięki temu nasi żołnierze będą mogli podnosić swoje umiejętności” – stwierdził.

„Zasada, która nam przyświeca jest taka, żeby jak najszybciej można było przerzucić do Polski zza oceanu żołnierzy amerykańskich. Tak żeby w sytuacji kryzysowej Wojsko Polskie mogło otrzymać wsparcie ze strony głównego sojusznika w NATO, jakim są Stany Zjednoczone” – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

„Wszyscy doskonale wiemy, że armia Stanów Zjednoczonych jest najpotężniejsza na świecie, więc potencjalny agresor będzie widział, iż atak na Polskę po prostu mu się nie opłaci” – oświadczył minister obrony.

Wskazał też, że „w odróżnieniu od koalicji PO-PSL” przywraca jednostki wojskowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl