Ukraina: P. Poroszenko potwierdził dostawy broni z USA

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził w poniedziałek, że ukraińskie siły zbrojne otrzymały amerykańskie systemy przeciwpancerne Javelin. Ocenił, że znacząco wzmocni to potencjał obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.

„Mogę potwierdzić, że tak długo oczekiwane uzbrojenie trafiło do ukraińskiego wojska i znacznie polepszyło możliwości powstrzymywania przeciwnika oraz bezpieczeństwo euroatlantyckie. Pracujemy nad wzmocnieniem naszego potencjału obronnego w celu odparcia rosyjskiej agresji” – oświadczył Petro Poroszenko.

Składając podziękowania prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, Poroszenko podkreślił, że dostawy amerykańskiej broni są wyrazem wsparcia dla wolności i demokracji na Ukrainie.

„Waszyngton nie tylko zrealizował nasze wspólne ustalenia, lecz pokazał przywództwo i ważny przykład” – napisał prezydent Ukrainy na Facebooku.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że podobne stanowisko zajmą inne kraje, a przede wszystkim członkowie G7.

„Cena za agresję Kremla przeciwko Ukrainie powinna wzrastać” – stwierdził prezydent Poroszenko.

Wiadomość o przekazaniu Ukrainie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z wyrzutniami przekazała wcześniej w poniedziałek ukraińska redakcja Radio Swoboda z powołaniem na Departament Stanu USA. „Zostały już dostarczone” – poinformował niewymieniony z nazwiska urzędnik w odpowiedzi na zapytanie redakcji.

Rząd USA zapowiadał już w grudniu ub.r., że dostarczy Ukrainie broń defensywną. Poroszenko mówił wówczas, że amerykańska broń posłuży do „ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów”. Moskwa natomiast oświadczyła, że przyczyni się to jedynie do podsycenia walk we wschodniej Ukrainie.

Na początku marca Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków.

W opublikowanym wtedy oddzielnie komunikacie Pentagonu stwierdzono, że „system Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej”. Pentagon podkreślił, że proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie.

Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Ocenia się, że w wyniku walk zginęło tam ponad 10 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl