fot. PAP/EPA

USA: 81-letnia przewodnicząca Izby Reprezentantów będzie ubiegać się o reelekcję

Szefowa Izby Reprezentantów w Kongresie USA, Nancy Pelosi, zapowiedziała we wtorek, że będzie ubiegać się o 19. kadencję w Kongresie. Nie jest jasne, czy obejmuje to również jej ambicję dalszego kierowania pracami izby niższej – pisze Reuters.

Nancy Pelosi zapowiadała wcześniej, że ustąpi z funkcji szefowej niższej izby Kongresu po 2022 roku. Zdaniem agencji Reutera Demokratka sygnalizuje jednak, że może zabiegać o dalsze kierowanie grupą deputowanych ze swej partii w Izbie Reprezentantów.

„81-letnia dziś kalifornijska parlamentarzystka była pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej i spodziewano się, że ustąpi, zwłaszcza że jej partia przygotowuje się na ewentualną utratę większości w wyborach parlamentarnych 8 listopada” – pisze Reuters.

Nancy Pelosi zasiada w Kongresie od ponad 30 lat.

„Ubiegam się o reelekcję do Kongresu i (…) szukam waszego poparcia. Byłabym za nie wdzięczna i ogromnie tym zaszczycona” – mówiła Demokratka na nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze.

Nancy Pelosi nie ujawniła, czy będzie się ubiegać też o stanowisko szefowej Izby Reprezentantów w przypadku wygranej Demokratów w wyborach. Obecnie rekordowa liczba przedstawicieli partii odchodzi na emeryturę. Obawiają się, że przeprowadzone zmiany granic okręgów wyborczych faworyzować będą ustawodawców GOP.

„Decyzja Nancy Pelosi, by ubiegać się o reelekcję, ale nie ujawniać intencji, czy chce pozostać przewodniczącą, pojawia się w kontekście szerszej debaty w szeregach Demokratów: czy nadszedł czas, by partia zrobiła miejsca młodszym liderom, czy też Nancy Pelosi pozostanie kluczowa dla jej integracji w momencie, gdy partia potrzebuje wyrazistego przywódcy” – podkreśliło CNN.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl