fot. Twitter/MSZ

Min. J. Czaputowicz z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz rozpocznie dziś wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Głównym tematem ich rozmów ma być współpraca polsko – amerykańska oraz tegoroczny szczyt NATO.

Pobyt szefa polskiej dyplomacji za oceanem ma przede wszystkim związek z planowaną na jutro debatą w nowojorskiej siedzibie ONZ. Minister Jacek Czaputowicz będzie przewodniczył temu spotkaniu. Dyskusja ma być poświęcona ochronie cywilów w konfliktach i prawu humanitarnemu.

Szef MSZ, na marginesie debaty, odbędzie serię spotkań dwustronnych.

Jakub Kulesza, poseł Kukiz’15 ocenia, że pomimo mocnego sojuszu z USA, Polska powinna również myśleć o krajach nam bliższych i o alternatywnych formach dbania o bezpieczeństwo narodowe.

– Wiele lat temu postawiliśmy na dosyć egzotyczny, ale mocny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Egzotyczny, ponieważ jest to mocarstwo położone daleko od naszych granic, ale mocny, ponieważ jest to mocarstwo atomowe, światowe, numer jeden na świecie. Dobrze byłoby się tego trzymać, ale należy mieć na względzie, że tak jak mieliśmy dosyć egzotycznych sojuszników w 1939 r. – mówię o Francji i Wielkiej Brytanii – dobrze byłoby wyciągnąć z tego wnioski. Myśleć też o krajach nam bliższych i o alternatywnych formach dbania o bezpieczeństwo narodowe – powiedział Jakub Kulesza.

Wizyta ministra Jacka Czaputowicza w USA jest drugim wydarzeniem wysokiego szczebla po tym jak 1 maja Polska rozpoczęła rotacyjną  prezydencje w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Głównym akcentem miesięcznego przewodnictwa była czwartkowa debata pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku. Dyskusja toczyła się wokół prawa międzynarodowego w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

Niestałe członkostwo w RB ONZ Polska objęła 1 stycznia i będzie w niej zasiadał do końca grudnia 2019 r.

RIRM

drukuj