Szefowie MSZ czwórki normandzkiej rozmawiają w Berlinie o Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka, spotkali się w piątek w Berlinie, aby ocenić stopień realizacji porozumień z Mińska; ich celem jest uregulowanie konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Podczas spotkania w rezydencji niemieckiego MSZ, Wilii Borsig, gospodarz Frank-Walter Steinmeier oraz Laurent Fabius, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin będą rozmawiać o kontynuowaniu procesu pokojowego, w tym o przygotowaniu wyborów lokalnych na wschodzie Ukrainy zgodnie z międzynarodowymi standardami.

„Cieszymy się z tego, że rozejm jest generalnie przestrzegany” – powiedział Steinmeier dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów. Jak dodał, jest jeszcze „kilka trudnym problemów”, które trzeba rozwiązać. Wymienił w tym kontekście wybory, przesunięte przez prorosyjskich separatystów pod naciskiem Moskwy na przyszły rok.

Szef niemieckiego MSZ zwrócił uwagę, że realizacja porozumień opóźnia się w stosunku do planu przyjętego 12 lutego w Mińsku. Postępy są jego zdaniem widoczne pry wycofywaniu broni lekkiej oraz wymianie jeńców. Jednym z punktów spornych jest status prawny obszarów opanowanych przez separatystów.

Zwieńczeniem procesu pokojowego ma być odzyskanie przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. Pełne wdrożenie porozumienia z Mińska jest warunkiem zniesienia sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję w zeszłym roku.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w piątek w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Deutsche Welle, że poparcie dla jego kraju jest „kwestią wartości”. Poroszenko uznał za słuszne sankcje UE wobec Rosji i porównał aneksję Krymu przez Rosję do Anschlussu Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku.

W ocenie prezydenta Francji Francois Hollande’a wdrażanie procesu pokojowego z Mińska nie zakończy się do końca roku, jak planowano.

W konflikcie we wschodniej Ukrainie zginęło dotychczas 8 tys. osób.

Przedstawiciele czterech państw spotykają się od lata zeszłego roku. Pierwsze spotkanie na szczeblu przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy odbyło się w czerwcu w Normandii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl