fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Wybór swoich nowych sędziów TK zbada 25 listopada

25 listopada Trybunał Konstytucyjny zbada na wniosek Prawa i Sprawiedliwości konstytucyjność wyboru nowych sędziów TK. Pozostała część wniosku PiS-u ma być rozpoznana 21 grudnia – poinformował Trybunał Konstytucyjny.

8. października Sejm wybrał 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mają oni zastąpić m.in. Wojciecha Hermelińskiego, Marię Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlinowskiego. Dziś kończy się ich kadencja w TK.

Sejm wybrał w ich miejsce Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka, jednak dotąd nie zostali oni zaprzysiężeni i nie są jeszcze sędziami Trybunału.

W grudniu mija natomiast kadencja dwojga innych sędziów TK. Poseł PiS-u Wojciech Szarama zwraca uwagę, że przy wyborze nowych sędziów złamano nie tylko regulamin Sejmu, ale także Konstytucję.

– Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest określony w Regulaminie Sejmu. Tak więc nowa ustawa o TK stanęła w sprzeczności z Regulaminem Sejmu. W normalnym przypadku można by było mówić o priorytecie ustawy, ale o tym, że prace Sejmu reguluje Regulamin Sejmu, mówi wprost Konstytucja. W tym przypadku Regulamin Sejmu ma pierwszeństwo i jeśli chciano zmieniać procedurę wyboru sędziów TK, należało również dokonać zmiany Regulaminu Sejmu. Uważam, że Konstytucja została złamana i że wybór sędziów został dokonany w sposób nieprawidłowy. Argumenty, że doszłoby do jakiegoś swoistego paraliżu pracy Trybunału są nieprawdziwe – powiedział Wojciech Szarama.

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek PiS-u w obu terminach w pełnym składzie. Trybunał Konstytucyjny liczy 15 sędziów wybieranych przez Sejm na 9-letnią kadencję.

RIRM

drukuj