fot. PAP/Radek Pietruszka

PiS apeluje do rządu D. Tuska o wniosek ws. usunięcia zmian traktatowych z porządku obrad Rady UE

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do rządu, aby zawnioskował o usunięcie propozycji zmian traktatów z obrad Rady Unii Europejskiej. W Brukseli trwa posiedzenie Rady ds. Środowiska Naturalnego.

Posłowie PiS zaapelowali do obecnego rządu, aby zawnioskował on o usunięcie z obrad Rady Unii Europejskiej propozycji zmian traktatów. Były wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, powiedział, że propozycja zmian traktatów unijnych, która – jak wynika z harmonogramu Rady – ma zostać przyjęta bez dyskusji, jest niebezpieczna dla suwerenności Polski.

– Ta sprawa jest niezwykle poważna, niezwykle groźna. Rada Unii Europejskiej obraduje, dyskutuje w daleko mniej istotnych sprawach. Również w tej sprawie nie może pozostać organem niemym, organem, który ma przekazać to i uruchomić następny krok procedury. Dlatego oczekujemy od rządu Donalda Tuska, że dzisiaj w tej sprawie polski przedstawiciel wyrazi swój sprzeciw i ten punkt zostanie usunięty z porządku obrad – zaznaczył Paweł Jabłoński.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1736660193771970582

Były minister spraw zagranicznych, a wcześniej również minister ds. unijnych, Szymon Szynkowski vel Sęk, dodał, że będzie to pierwszy test dla rządu Donalda Tuska, który pokaże, czy – zgodnie z deklaracjami – sprzeciwia się zmianom traktatów unijnych.

– Powiedzieć można wszystko. Dzisiaj po raz pierwszy (jeśli chodzi o realne stanowisko) zobaczymy, czy na Radzie ds. Środowiska – radzie sektorowej – zostanie zaakceptowany pomysł, żeby tę sprawę potraktować jako sprawę techniczną – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1736661621701771692

Propozycja zmian w traktatach unijnych, którą forsują zachodnie kraje Unii Europejskiej zakłada m.in. likwidację prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach. Co więcej, mowa jest o znacznym rozszerzeniu unijnych kompetencji.

W listopadzie tego roku rezolucję wspierającą projekt zmian poparł Parlament Europejski.

RIRM

drukuj