fot. PAP/EPA

Serbia: prezydent ogłasza zwycięstwo swojej partii; opozycja wzywa do protestów i anulowania wyborów w Belgradzie

Prezydent Serbii, Aleksandar Vuczić, ogłosił w nocy z niedzieli na poniedziałek „absolutne zwycięstwo” swojego środowiska politycznego w przedterminowych wyborach parlamentarnych i lokalnych. Największa koalicja opozycyjna – Serbia Przeciwko Przemocy – wezwała do protestów i anulowania wyniku wyborów w Belgradzie.

„Lista Serbia Nie Może Się Zatrzymać zdobyła bezwzględną większość głosów” – ogłosił prezydent Vuczić.

Dodał, że w całej Serbii nie było miejsca, w którym jego partia straciłaby głosy w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Prezydent i lider zwycięskiej listy poinformował, że zwyciężyła ona również w stolicy kraju, Belgradzie.

Pracownia IPSOS i serbska organizacja śledząca wybory CeSID podały, że lista Vuczicia zdobyła w niedzielnych wyborach ponad 46 proc. głosów, co przełoży się na 128 mandatów w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym Serbii. Na drugim miejscu znalazła się koalicja Serbia Przeciwko Przemocy z niemal 24 proc. głosów, czyli 65 mandatami.

Po podliczeniu 81 proc. głosów w Belgradzie stwierdzono, że partia rządząca zdobyła tam o 21 tys. głosów więcej niż Serbia Przeciwko Przemocy – oświadczyli w noc wyborczą przedstawiciele największej koalicji opozycyjnej.

„Biorąc pod uwagę fakt, że do Belgradu sprowadzono ponad 40 tys. osób nieposiadających zameldowania w mieście w celu poparcia listy Vuczicia, co drastycznie zmieniło obraz wyborczy, żądamy unieważnienia wyborów w stolicy i ich powtórzenia” – dodano.

„Zapraszamy mieszkańców Belgradu do protestu przeciwko kradzieży wyborów” – wezwała serbska opozycja.

Około 6,5 mln obywateli Serbii posiadających czynne prawo wyborcze mogło w niedzielę wybrać posłów jednoizbowego parlamentu oraz członków władz samorządowych w 65 jednostkach samorządu terytorialnego. Były to czwarte przedterminowe wybory do parlamentu, odkąd Serbska Partia Postępowa (SNS) prezydenta Vuczicia przejęła w 2012 roku rządy w kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl