fot. PAP/Tomasz Gzell

100. rocznica Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą

W sobotę przypadła 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Tego dnia obchodziliśmy także Święto Wojska Polskiego. Centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbyły się w Warszawie. 

 

Uroczystą Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W homilii ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, przypomniał, że 15 sierpnia dla Polaków jest dniem pamięci i wdzięczności. To podwójna uroczystość: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i 100. rocznica Cudu nad Wisłą. Ksiądz biskup podkreślił, że Maryja wpisała się w sposób niezwykły w dzieje polskiego narodu.

– Była źródłem nadziei, która pozwoliła przetrwać w najtrudniejszych chwilach zaborów i wojen, prześladowań, zesłań i przymusowej emigracji. Hetmanka Żołnierza Polskiego była także z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa – powiedział ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

Ks. bp Józef Guzdek przypomniał, że Bitwa Warszawska nie miała jedynie charakteru militarnego.

– Polacy w 1920 r. powstrzymali narzuconą ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości – akcentował biskup polowy Wojska Polskiego.

W uroczystej liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, cywilnych i wojskowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent przekazał do Katedry Polowej proporzec Prezydenta RP.

W południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa warty honorowej. Uczestników powitał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Jesteśmy potomkami zwycięzców wielkiej Bitwy Warszawskiej, jesteśmy im wdzięczni za to, czego dokonali sto lat temu. Zwyciężyli dzięki heroizmowi żołnierzy Wojska Polskiego, dzięki talentom dowódców Wojska Polskiego i dzięki poświęceniu polskiego narodu – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W przemówieniu z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, to ważny dzień, w którym należy podziękować za służbę polskim żołnierzom i oddać hołd poległym za Ojczyznę. To także okazja, by wspomnieć tamten trudny, dramatyczny czas.

– Wielu uważało, że to, co się stało, nie da się już odwrócić, że Polska padnie pod ciosami sowieckiej Rosji, Armii Czerwonej, że komunizm niesiony ze Wschodu ogarnie nasz kraj i dalej zaleje Niemcy i całą Europe – zaznaczył Andrzej Duda, prezydent RP.

Prezydent dodał, że byli jednak i tacy, którzy nie zwątpili, którzy pracowali, by ratować Ojczyznę. Wspominał powstały latem 1920 roku Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w skład którego weszły wszystkie stronnictwa parlamentarne.

– W tamtych jakże trudnych dniach, gdy bolszewicy stali na przedpolach Warszawy, oni zdecydowali się wziąć odpowiedzialność za losy państwa i społeczeństwa w swoje ręce – powiedział prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał ustawę o przyznaniu świadczeń pieniężnych osobom, które w latach 1936-56 były zesłane lub deportowane do Związku Sowieckiego.

– Właśnie dla pamięci wszystkich tych, którzy cierpieli na Wschodzie, wszystkich tych, którzy byli zesłani, którzy byli tam maltretowani przez bolszewików na Syberii – podkreślił Andrzej Duda.

Następnie odbył się Apel Poległych. Oddano też Salut Narodowy – 21 salw armatnich.

Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie ministra Mariusza Błaszczaka, marszałka Sejmu i Senatu złożył wieńce przed grobem i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl