USA do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego

Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka. Będzie reakcja Rosji – ostrzega ambasador Rosji. Ustawę krytykuje też były dyplomata USA Richard Burt.

– Oceniamy politykę USA, zobaczymy, co się stanie. Jeśli polityka związana z listą Magnitskiego będzie kontynuowana, to Rosja na nią odpowie. Nie wydaje mi się, żebyśmy potrzebowali dalszego komplikowania naszych relacji, ale to strona amerykańska zdecyduje – powiedział dziennikarzom ambasador Rosji w Waszyngtonie Siergiej Kisliak na marginesie spotkania promującego nowy waszyngtoński think tank ds. stosunków USA-Rosja Center on Global Interests (CGI), jakie odbyło się w Brookings Institute.

Chodzi o listę wynikającą z tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 r. w więzieniu opozycyjnego rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Przyjęta przez Kongres w grudniu ub. roku ustawa zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom rządowym współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka. Po jej podpisaniu przez prezydenta Baracka Obamę administracja USA ma trzy miesiące na sporządzenie listy z nazwiskami; koniec tego terminu przypada 13 kwietnia.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl