fot. PAP

MON zmienia plan modernizacji wojska

MON pracuje nad zmianami w planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Jak poinformował szef resortu Tomasz Siemoniak ma to związek z sytuacją na Ukrainie.

Ministerstwo obrony chce przyspieszenia m.in. w programach zakupów bezpilotowców, śmigłowców, a także zestawów obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Według ministra istnieją trzy priorytety rozwoju Sił Zbrojnych: obrona powietrzna, mobilność0wojsk i systemy informacyjne. Zapowiadane przez MON szybsze dostawy są ograniczone środkami finansowymi, jakimi dysponuje resort. W tym roku na modernizację techniczną zaplanowano 8 mld zł.

Eksperci alarmują, że Polska ma słabą obronę przeciwlotniczą i nie ma obrony antyrakietowej. Gen. Roman Polko, mówi, że plany dozbrajania i sprawdzania gotowości sił zbrojnych to dobre działania w tak napiętej sytuacji za wschodnią granicą.

– Nawet jeżeli pewne elementy są dodatkowo mobilizowane to też nie oznacza podniesienia w wyższy stan gotowości bojowej armii, ale jest naturalnym działaniem jednostek i dowódców jednostek. Mobilizujemy się, ale bardziej pod względem wewnętrznym. (…) Ludzie sprawdzają dodatkowo sprzęt. Same ruchy wojskowe z jednego miejsca na drugie, czy strzelania poligonowe to standard działania armii. Dobrze, że wojsko się szkoli – mówił gen. Roman Polko.

Z raportu NIK wynika, że wojska specjalne są w znakomitej formie, czego dowodzi poziom ich przygotowania do działań bojowych. Izba wskazuje, że uzupełnienie wyposażenia, które nastąpiło w ostatnich miesiącach, podnosi zdolności wojsk specjalnych do szybkiego reagowania. Zastrzeżenia Izby wzbudził jednak sposób naboru prowadzony przez jednostki specjalne. Ogranicza on grono kandydatów do żołnierzy pełniących służbę w innych rodzajach Sił Zbrojnych i funkcjonariuszy służb mundurowych.

W ocenie NIK, resort obrony powinien rozważyć poszerzenie tej ścieżki o nabór zewnętrzny, skierowany również do kandydatów spoza wojska, odpowiednio sprawdzonych przez służby kontrwywiadu i spełniających wysokie wymagania psychofizyczne.

RIRM

drukuj