180. rocznica powstania „Pana Tadeusza”

Na Warszawskim Żoliborzu o godz. 15.30 odbędzie się wykład Marka Dyżewskiego pt. „Jankiel Fortepianu”. Prelekcja odsłaniająca szereg nieznanych kwestii związanych z kulturą naszego romantyzmu, będzie wspaniałym elementem edukacji historycznej i patriotycznej. Tak ważnej i potrzebnej w dzisiejszym świecie, który stara się coraz mocniej zamazać piękno naszej polskiej historii i kultury.

Wykład ten wpisuje się w obchody 180. rocznicy ukończenia i pierwszego wydania „Pana Tadeusza”. Prelekcja o relacjach Chopina i Mickiewicza, o ich natchnionych improwizacjach, a przede wszystkim – o Koncercie Jankiela odczytanym jako portret improwizującego Chopina odbędzie się w Domu Pielgrzyma „Amicus” na warszawskim Żoliborzu, przy kościele pw. św. Stanisława Kostki.

Wykład ten zorganizowano w szczególnym czasie. 180 lat temu, dokładnie w nocy z 13 na 14 lutego w Paryżu, Adam Mickiewicz zakończył pisanie narodowej epopei „Pan Tadeusz”, która w końcu czerwca tegoż roku ukazała się drukiem. Z tej okazji Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu przygotował wystawę, pt.: „Historia rękopisu Pana Tadeusza – teksty, konteksty, realia”. Na wystawie zobaczyć można zarówno rękopis poematu, jak i ciekawe jego wydania oraz tłumaczenia, a także obrazy i rzeźby przedstawiające Adama Mickiewicza. Ekspozycję można oglądać do 30 czerwca.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl