fot. https://prezydent.pl

11. edycja Narodowego Czytania

W Ogrodzie Saskim zostanie dziś zainaugurowana 11. edycja Narodowego Czytania z udziałem pary prezydenckiej. Tegoroczną lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W piątkowy wieczór na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja zwiastująca kolejną edycję Narodowego Czytania. 11. edycja akcji poświęcona jest postaci Adama Mickiewicza i jego „Balladom i romansom”. [czytaj więcej] 

– „Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko. Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu, widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce. Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce”. Tak pisał Adam Mickiewicz w wierszu „Romantyczność”. 200 lat temu w Wilnie ukazały się jego „Ballady i romanse” – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Romantyzm to sama istota polskości. To fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To serce naszej historii i kultury, naszej wolności i miłości. Dlatego na początku września w kolejnej edycji Narodowego Czytania naszą lekturą będą właśnie „Ballady i romanse” – poinformowała para prezydencka.

Uroczyste Narodowe Czytanie – z udziałem pary prezydenckiej – rozpocznie się w samo południe w Ogrodzie Saskim. „Ballady i romanse” czytane będą dziś także m.in.: w bibliotekach, szkołach, muzeach, szpitalach, zakładach karnych czy Domach Pomocy Społecznej na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. W niektórych miejscach w Polsce lektura czytana będzie w języku polskim oraz ukraińskim. Tegoroczna edycja akcji odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl