fot. twitter.com/KownackiBartosz

Bydgoszcz: Wojsko zawarło umowę z Belmą na naprawę 5 tys. zapalników min

Umowę na naprawę prawie 5 tys. zapalników min za 6 mln zł brutto zawarli we wtorek przedstawiciele wojska i Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma SA. Przy podpisaniu kontraktu obecny był wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

„To jest kolejny kontrakt podpisywany w Belmie. Były głosy, że ministerstwo nie interesuje się tym zakładem, co było całkowicie nieprawdziwe. Nam jak najbardziej zależy na rozwoju wszystkich zakładów, a na bydgoskich z oczywistych względów mi szczególnie i zawsze na nie spoglądam. Oczywiście pewne tryby i procedury wymagają czasu, przygotowania” – powiedział na konferencji Kownacki, który jest posłem z okręgu bydgoskiego.

Wiceminister zaznaczył, że był obecny przy podpisaniu umowy, aby pokazać, że nie tylko wielkie umowy, ogromne programy typu Krab, Wisła, Homar są najważniejsze, ale również drobne kontrakty decydują o sprawności i skuteczności polskiej armii.

„To jest może mniej medialny kontrakt. Nie robi takiego wrażenia jak pociski Jassm czy nawet samoloty, ale wpływa na bezpieczeństwo i jest elementem budowania tego bezpieczeństwa. W zeszłym roku wydaliśmy całe 2 proc. na obronność, na modernizację, ale też na tego typu kontrakty” – mówił wiceszef MON.

Kownacki zaznaczył, że dzięki zawartym już w tym roku kontraktom do Belmy trafi 15 mln zł, a przewidziane są kolejne umowy.

Umowę podpisali prezes Belmy Mariusz Bednarski i komendant 2. regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie płk Dariusz Stróżewski.

„Po raz pierwszy zaczęliśmy rozmowy o zapalnikach z przedstawicielami wojska w październiku 2016 r., ale cierpliwość się opłaca. Każde takie zamówienie cieszy, pozwala na kontynuację zadań i prowadzenie prac rozwojowych. To ważne dla załogi liczącej 230 osób” – podkreślił prezes Bednarski.

Kontrakt dotyczy naprawy 4916 zapalników niekontaktowych. Są to zapalniki magnetyczne przeznaczone do uzbrajania klasycznych min przeciwpancernych. Umowa ma zostać zrealizowana do końca listopada.

Przed miesiącem MON zawarło umowę z Belmą na dostawę 375 min (300 przeciwdesantowych dennych i 75 przeciwburtowych) za 9 mln zł. Zgodnie z zapisami kontraktu miny przeciwburtowe mają zostać przekazane wojsku w listopadzie 2017 r., a miny przeciwburtowe – w latach 208-2019. Zapalniki przeznaczone do naprawy pochodzą z lat 1999-2000, po remoncie otrzymają 10-letnią gwarancję.

PAP/RIRM

drukuj