fot. pixabay.com

UOKiK wszczął postępowanie wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych udostępniających samochody zastępcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, które udostępniają samochody zastępcze po wypadkach. UOKiK sprawdzi m.in., na jakich zasadach użyczane są pojazdy poszkodowanym. Kontrola to wynik licznych skarg kierowców na praktyki towarzystw ubezpieczeniowych. 

Klienci zwracają w swoich skargach uwagę na trzy główne problemy. Spory dotyczą m.in. kosztów zapewnienia pojazdu zastępczego z ubezpieczenia oraz okresu jego udostępnienia.

– Konsumenci opisywali sytuacje, gdy ubezpieczyciel uwzględniał koszty najmu auta wyłącznie za czas efektywnej naprawy w warsztacie, pomijając takie okresy, jak oczekiwanie na przyjęcie w warsztacie, kosztorys czy dostawę niezbędnych części. Otrzymaliśmy także sygnały, że firmy ubezpieczeniowe obniżały stawki za wynajem pojazdu zastępczego, gdy poszkodowany skorzystał z oferty przedsiębiorcy, który nie współpracuje z danym zakładem ubezpieczeń. Działo się tak nawet w sytuacjach, gdy nie było możliwości wynajmu auta firmie współpracującej z ubezpieczycielem, bo np. nie miał on akurat wolnych pojazdów – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK przypomina, że towarzystwa ubezpieczeniowe powinny zapewnić poszkodowanemu pojazd zastępczy na cały okres, w jakim nie może korzystać z własnego auta. Zaznacza przy tym, że koszty są pokrywane z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Urząd nie wyklucza także, że niebawem podejmie postępowania wyjaśniające wobec kolejnych towarzystw ubezpieczeniowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl