fot. PAP/Marcin Obara/Mateusz Marek

Orlen zgłosił do UOKiK-u zamiar przejęcia PGNiG. M. Małecki: Orlen robi kolejny krok na drodze do zbudowania silnego polskiego koncernu

PKN Orlen zgłosił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Koncern zainicjował tym samym formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

Transakcja ma polegać na przejęciu przez Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG. Według płockiego koncernu przejęcie to zwiększy konkurencyjność na globalnym rynku i przyspieszy zieloną transformację polskiej energetyki.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki wskazuje, że Orlen konsekwentnie idzie drogą budowy silnego multienergetycznego koncernu. W ocenie polityka po przejęciu PGNiG koncern będzie miał większe możliwości.

– Składając wniosek do UOKiK-u, Orlen dokonuje kolejny krok na drodze do zbudowania silnego polskiego koncernu, który będzie bardziej odporny na wstrząsy makroekonomiczne, który będzie lepiej mógł rywalizować na rynkach nie tylko europejskich. Będzie miał większe możliwości zarówno inwestycyjne, ale też skutecznego działania w liczniejszych obszarach niż do tej pory sam Orlen czy sam PGNiG. Komisja Europejska wyraźnie wypowiedziała się, że zgoda na konsolidację Orlenu z PGNiG nie leży w jej kompetencji, tylko w kompetencji polskiego UOKiK-u. Dlatego Orlen wykonuje kolejny krok i trzymamy kciuki za budowę silnego, polskiego multienergetycznego koncernu – mówi Maciej Małecki.

Prezes Orlenu wskazał w komunikacie, że aktywa przejętej już Grupy Energa i przejmowanego LOTOS-u stanowią uzupełnienie działalności koncernu, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy jego łańcuch wartości o gaz ziemny.

Orlen jest zdeterminowany, by sprawnie i szybko ją sfinalizować. Według wcześniejszych zapowiedzi mogłoby to nastąpić do końca tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl