fot. PAP/EPA

USA: J. Biden ogłosił nowy pakiet dostaw broni dla Ukrainy, w tym amunicję artyleryjską i radary

Joe Biden, prezydent USA, ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdą m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary. Prezydent USA nie poinformował o wartości pakietu, lecz według mediów wynosi on ok. 150 mln dolarów.

„Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji. Ogłaszam kolejny pakiet pomocy wojskowej, który przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy” – napisał w oświadczeniu Joe Biden.

Nie wymienił w nim ani wartości, ani szczegółów dotyczących sprzętu. Według Reutersa i CNN, ich łączna wartość wynosi ok. 150 mln dolarów.

W poprzednich dwóch pakietach ogłoszonych przez Joe Bidena, wartych łącznie 1,8 mld dolarów znalazły się haubice holowane M777 kalibru 155mm wraz z 184 tys. sztuk amunicji, mobilne radary przeciwartyleryjskie MPQ-64 i drony-kamikaze Switchblade.

Wcześniej w piątek Pentagon poinformował, że w ramach innego programu pomocy wojskowej – umożliwiającej zakup broni dla Ukrainy bezpośrednio od producentów, a nie przekazywanych z zasobów armii USA – Stany Zjednoczone przekażą wkrótce sprzęt warty 136 mln dolarów, w tym kierowane laserowo rakiety kalibru 70mm, dodatkowe drony-kamikaze Switchblade i drony zwiadowcze Puma.

W piątkowym oświadczeniu Joe Biden zaznaczył, że zatwierdzając obecny pakiet, wyczerpał niemal środki przekazane mu na ten cel przez Kongres (3,5 mld dol.). Prezydent USA wezwał parlament do szybkiego uchwalenia kolejnej ustawy, zapewniającej 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i krajów ościennych, w tym 20 mld w pomocy wojskowej. Około 5,4 mld z tej sumy ma być przeznaczone na uzupełnienie broni przekazywanej z arsenałów USA, zaś ok. 6 mld – na zakup broni dla Ukrainy bezpośrednio od producentów. Reszta to m.in. środki na szkolenia ukraińskich żołnierzy.

„By Ukraina mogła odnieść sukces w następnej fazie wojny, jej międzynarodowi partnerzy, w tym USA, muszą nadal demonstrować naszą jedność i zdecydowanie, by utrzymać niezakłócony napływ broni i amunicji na Ukrainę” – zaznaczył prezydent USA.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl