Szef MSZ z wizytą w USA

Szef polskiej dyplomacji udaje się do Stanów Zjednoczonych. Będzie to pierwsza wizyta nowego szefa MSZ Grzegorza Schetyny za oceanem.

W Waszyngtonie spotka się on ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Johnem Kerrym. Rozmowa ma dotyczyć m.in. sytuacji na Ukrainie oraz zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie.

Poseł Witold Waszczykowski, b. wiceszef MSZ ma nadzieję, że nie będzie to wizyta tylko kurtuazyjna, ale jednak przynosząca wymierne efekty również w dziedzinie bezpieczeństwa dla Polski.

– Chciałbym, żeby nie ograniczyła się tylko do kurtuazyjnych gestów, do zapoznania się – chociaż panowie mieli już okazję się poznać. Ta wizyta powinna być wykorzystana do porządnych analiz sytuacji międzynarodowej i do tego, jak zrealizować ustalenia szczytu NATO z Walii. Ameryka jest państwem, które może przyczynić się do znacznego wzmocnienia naszej części Europy. Liczę na to, że panowie rzeczywiście porozmawiają o Rosji. O tym, jak ten konflikt dalej rozwiązywać oraz o kwestiach gospodarczych – zaznacza poseł Witold Waszczykowski.

W Stanach Zjednoczonych Grzegorz Schetyna spotka się także z amerykańskimi kongresmenami. Wizytę zakończy w piątek.

RIRM

drukuj