fot. PAP

Coraz większy problem bezdomności w Polsce

Problem bezdomności w Polsce jest coraz większy. Około 31 tysięcy osób żyje bez dachu nad głową koczując na dworcach, ogródkach działkowych lub w piwnicach.

Tylko część z nich decyduje się zamieszkać w schronisku i rozpocząć nowe życie – tak jak w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, które prowadzą ojcowie kapucyni.

– Praktycznie – od nie pamiętam kiedy- kapucyni są blisko osób ubogich, osób potrzebujących. Dzieło Pomocy, jako forma zorganizowana, bardziej nowoczesna, pomaga osobom bezdomnym już od 10 lat – powiedział o. Henryk Cisowski, dyrektor Dzieła Pomocy im św. Ojca Pio.

Dziennie w Centrum pomoc otrzymuje około siedemdziesięciu osób. Tutaj każdy może posilić się ciepłym posiłkiem. Oprócz pomocy doraźnej w postaci jedzenia, ubrań, kąpieli jest możliwość zrobienia prania.

Często ktoś, kto przychodzi jest brudny, ponieważ – na przykład – nie mył się od dwóch miesięcy. Zdarzają się takie sytuacje. Niektórzy nasi podopieczni bardzo dbają o to, żeby nikt nie mógł powiedzieć, że ten ktoś jest osobą bezdomną, że od niego śmierdzi albo, że źle wygląda. Są takie osoby, które wymagają kompleksowej opieki ze względu na warunki, w których przebywają. Niektórzy śpią na wagonach, niektórzy śpią na pustostanach – zwraca uwagę Anna Drewniak, koordynator pomocy doraźnej.

Osoby potrzebujące mogą skorzystać z darmowej przychodni i Apteki Darów Leków. Z apteki korzystają też osoby będące w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

Centrum dysponuje również szerokim pasmem poradnictwa: psychologicznego, zawodowego, prawnego. Są też grupy wsparcia i koła zainteresowań.

Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio liczy w zasadzie tylko na swoje środki. Dotacji i dofinansowań z miasta jest niewiele. Wiele jest za to darczyńców. Dzięki temu ten nowoczesny i przyjazny budynek sprawia, że tutaj każdy bezdomny czuje, że jest godnie przyjęty.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj