Dzień Pomocy Misjom – „Misjonarze w służbie pojednania i pokoju”

W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom. Z tej okazji swój komunikat wystosował ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Tegoroczny Dzień Pomocy Misjom obchodzimy pod hasłem: „Misjonarze w służbie pojednania i pokoju”.

Misjonarze potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. „Otoczmy ich naszą modlitwą, by mogli stać się skutecznym narzędziem Bożego pokoju, który zwiastowali aniołowie przy Narodzeniu Pańskim” – zachęca w komunikacie ks. bp Jerzy Mazur.

Ksiądz Biskup przypomniał, że jako katolicy wszyscy – młodzi i starzy – odpowiadamy za misje – zobowiązuje nas do tego nasza wiara. Zachęcił wszystkich do stawania się „uczniami-misjonarzami”.

„Chorzy i starsi niech wspierają misyjne dzieło Kościoła swoimi modlitwami i ofiarowaniem cierpienia w intencji misjonarzy. Dzieci niech włączą się w pracę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którego święto obchodzimy w dzisiejszą Uroczystość Objawienia Pańskiego” – wezwał biskup ełcki.

Ks. bp Jerzy Mazur zachęcił także do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli organizowanym w ponad 330 polskich miastach. Jak  Monarchowie nie tylko idźmy pokłonić się Chrystusowi, ale i innych prowadźmy do Niego. Okażmy się hojni w dziękowaniu Bogu za radość poznania Chrystusa. Niech ta radość stanie się dla nas źródłem misyjnego zapału – napisał Ksiądz Biskup.

Misjonarze bardzo często stają się ofiarami lokalnych konfliktów. Mimo tego, udzielają schronienia i pomocy cierpiącym, troszczą się o dzieci. Są ambasadorami pokoju i głosicielami samego Jezusa Chrystusa – podkreślił ks. Tomasz Grzyb z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– Misjonarze przekazują wiarę, wprowadzają edukację, kulturę i poziom życia. Ci księża są tymi, którzy udzielają pomocy w każdej możliwej formie ludziom, którzy do nich przychodzą. Bardzo wielu misjonarzy znajduje się w trudnym położeniu, ze względu na sytuację panującą w danym kraju. Warto zauważyć, że często to właśnie kapłani stają się ambasadorami pokoju. Stają się też tymi, którzy są akceptowani przez różne strony konfliktu do tego, żeby prowadzić dialog, rozmowy pokojowe. Tak jest między innymi w Kongo, gdzie tylko Kościół Katolicki został uznany przez wszystkie strony do tego, że może prowadzić rozmowy – powiedział ks. Tomasz Grzyb.

Obecnie na misjach pracuje 2065 misjonarzy i misjonarek z Polski. Posługują oni w 97 krajach, m.in. w Afryce, Alasce, w Azji oraz Oceanii.

Z kolei w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowuje się do wyjazdu w tym roku 30 osób: 12 z nich to kapłani diecezjalni, 1 kapłan zakonny, 1 brat zakonny, 12 sióstr zakonnych i 4 osoby świeckie.

Komunikat na Dzień Pomocy Misjom [Czytaj]

***

Zobacz także:

Ks. Mateusz Dziedzic po uwolnieniu

 

 

RIRM/KEP

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl