fot. PAP

Nowe kompetencje dla rzecznika ubezpieczonych

Ministerstwo Finansów szykuje koło ratunkowe dla osób, które wpadły w pułapkę ubezpieczeń inwestycyjnych – informuje „Puls Biznesu”. Ma nim być rzecznik ubezpieczonych, który zostanie wyposażony w nowe kompetencje.

Do tej pory reprezentował interesy ubezpieczonych i poszkodowanych w kontaktach z ubezpieczycielami. Teraz będzie on także pełnił funkcję arbitra, rozstrzygającego spory o polisy inwestycyjne. Jednak jak podkreśla Jerzy Bielewicz prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”, rzecznik nie odegra istotnej roli w konflikcie.

– Rozwiązanie jest jedno, mianowicie sądowe – takie, żeby ludzie poszkodowani otrzymali swoje pieniądze z powrotem. Natomiast wszelkie negocjacje między poszkodowanymi a tymi, którzy dopuścili się oszustwa są nie na miejscu. Historia podobnych rzeczników czy rozjemców (oczywiście to nie działa) to po prostu udawana inicjatywa, która nic nie wnosi. Tutaj raczej kwestia polisolokat. To powinny być sądy, które orzekają szybko, w taki sposób, że zadość czynią klientom instytucji finansowych, którzy zostali po prostu oszukani – zaznacza Jerzy Bielewicz.

Propozycja zmiany prawa została dopisana przez resort finansów do projektu założeń ustawy o działalności ubezpieczeniowej, nad którym pracuje obecnie Rada Ministrów.

         RIRM

drukuj