Archidiecezja katowicka będzie miała nowych biskupów pomocniczych

W uroczystość Objawienia Pańskiego, księża Marek Szkudło i Adam Wodarczyk przyjmą sakrę biskupią. Święcenia odbędą się w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00.

Głównym szafarzem święceń będzie metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc, a współkonsekratorami ks. abp senior katowicki Damian Zimoń i emerytowany biskup legnicki Stefan Cichy.

Ks. Marek Szkudło urodził się w Tychach w 1952 r. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1978. Ostatnio pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Wcześniej – do 2012 roku – przez 8 lat pełnił posługę proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ks. biskup nominat Należy m.in. do Kolegium Konsultorów oraz do archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Jest także członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Jako zawołanie biskupie przyjął „W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

Ks. Adam Wodarczyk urodził się w 1968 roku w Tarnowskich Górach. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1994. Przez większość swojego życia jest czynnie związany z „Oazą” (Ruch Światło-Życie). W ostatnich latach pełnił rolę moderatora generalnego Ruchu. Jest także postulatorem procesu beatyfikacyjnego twórcy dzieła – Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Zawołaniem ks. biskupa nominata będzie „Światło-Życie”. Jak mówi, nowa funkcja jest honorem, ale i wyzwaniem.

– Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt, a z drugiej strony poczucie misji i odpowiedzialności za zadania, które będą nam powierzone, by rzeczywiście dawać dobre świadectwo wiary wobec wspólnoty Kościoła do której jesteśmy posłani. Sami też z niej wyrastamy, gdyż obaj z biskupem Markiem jesteśmy kapłanami archidiecezji katowickiej (…). Myślę, że w tym posługiwaniu, w naszych zawołaniach biskupich, będzie nas prowadziła Łaska Boża – zaznacza biskup nominat.  

Jak poinformował ks. abp Wiktor Skworc, w dniu święceń nowi biskupi wezmą udział również w katowickim tradycyjnym „Orszaku Trzech Króli”, którego uczestników pobłogosławią podczas rodzinnego kolędowania.

Księża Marek Szkudło i Adam Wodarczyk na biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej mianowani zostali 13 grudnia 2014 roku przez Ojca Świętego Franciszka.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl