fot. PAP/Hanna Bardo

Mural przedstawiający Jerzego Kukuczkę w jego rodzinnych Katowicach

Mural przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich alpinistów – Jerzego Kukuczkę – odsłonięto w środę w Katowicach w pobliżu kamienicy, w której mieszkał.

Mural autorstwa Wojciecha Walczyka znalazł się na ścianie domu przy ul. Markiefki 96 w dzielnicy Bogucice. Przedstawia Kukuczkę w stroju alpinisty, podczas jednej z wypraw. Jest inspirowany autentycznym zdjęciem. W tym rejonie Katowic ma też powstać Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, list intencyjny w tej sprawie podpisali we wrześniu tego roku premier Mateusz Morawiecki i prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Lubię murale i w ogóle sztukę, która rozgrywa się w przestrzeni miejskiej. Myślę, że w Katowicach jest duże zainteresowanie postacią ojca i to jest fajne, pozytywne, że te jego osiągnięcia po latach ciągle działają ludziom na wyobraźnię. Jego imię nosi Akademia Wychowania Fizycznego, jest ulica, drużyny harcerskie, szkoły, powstaje muzeum, można powiedzieć, że ta pamięć nie przemija, a nawet, że zainteresowanie wzrasta” – powiedział syn alpinisty Wojciech Kukuczka.

Jerzy Kukuczka urodził się w 1948 r. w Katowicach. Jako drugi człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – to nazwa wszystkich 14 ośmiotysięczników. Rozpoczął tę drogę od zdobycia Lhotse w 1979 r., a zakończył osiem lat później, wchodząc na Sziszapangmę. 24 października 1989 r. odpadł z południowej ściany Lhotse na wysokości ok. 8200 m.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl