Trwa IV dzień szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

W Katowicach trwa szczyt klimatyczny. Spotkanie odbywa się w wyjątkowym miejscu, bo na terenie byłej kopalni. W ten sposób Polska pokazuje, jakich zmian dokonała w ostatnich dziesięcioleciach. Pomimo krytyki, nasz kraj nie chce na razie całkowicie rezygnować z węgla, który jest gwarantem naszego bezpieczeństwa energetycznego.

W Katowicach pokazujemy, że od czarnej do zielonej gospodarki można przejść bez większych szkód dla społeczeństwa, realizując model zrównoważonego rozwoju – mówi Paweł Sałek, doradca prezydenta do spraw polityki klimatycznej.

– Trzeba inwestować w zielone źródła energii. Ta inwestycja w Polsce cały czas postępuje. Trzeba też inwestować w czyste technologie spalania węgla, wytwarzania energii elektrycznej także na bazie węgla kamiennego, ażeby ona była mniej emisyjna. Te dokonania inżynierskie i technologiczne, które w Polsce w ostatnich latach się wydarzyły, czyli zmniejszenie emisyjności elektrowni węglowych o co najmniej o 1/3 pokazują nasz udział w tym, że my staramy się chronić klimat – zaznacza Paweł Sałek.

Całkowite odejście od węgla będzie długim procesem – wskazuje prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

– Na świecie produkuje się rocznie 7 mld ton węgla, z Europa stanowi zaledwie 6 do 7 proc. w tej całej produkcji. Zatem widać bardzo wyraźnie, że dla świata to będzie ogromne wyzwanie, żeby w tak krótkim czasie (perspektywy 20-30 lat) zrezygnować z tego paliwa – mówi Tomasz Rogala.

Zmiany w polskim prawie doprowadziły do tego, że na rynek może trafiać węgiel tylko dobrej jakości. Równocześnie sektory wydobywczy i energetyczny pracują nad tym, aby węgiel spalać jak najefektywniej – podkreśla Jacek Kościelniak z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Unowocześniamy naszą produkcję, unowocześniamy nasze wytwarzanie i będziemy rozwijać elektromobilność, i będziemy stawiać tak dużo, jak tylko się da, w oparciu o naszą infrastrukturę energetyczną w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Więc węgiel nam nie straszny, ale z węglem pracujemy i współpracujemy. Mamy dobre umowy podpisane na odbiór węgla, ale dopóty dopóki nie zastąpimy innym źródłem wytwarzania, to węgiel będzie tym podstawowym – mówi Jacek Kościelniak.

Polskie spółki węglowe pracują też nad innowacyjnymi projektami.

– Jeden to jest karbochemia i gazowanie węgla dla produkcji metanolu. Drugi, który zaprezentujemy, jesteśmy w końcowej fazie audytu co do wykorzystania naszych obiektów i infrastruktury dla energii odnawialnej, głównie energii solarnej – zaznacza Tomasz Rogala.

W Katowicach chcemy i prezentujemy Polskę z jak najlepszej strony – zapewnia Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Rozjedzie się około 30 tys. wspaniałych ambasadorów po całym świecie, pokazując, jakim jesteśmy państwem, że to jest nasz kraj, bogaty w różnego rodzaju zasoby i że jesteśmy na bardzo wysokim poziomie transformacji od czasu komunizmu po czas nowoczesnych technologii – mówi Jarosław Wieczorek.

Szczyt klimatyczny potrwa do 14 grudnia. Jego głównym celem jest wypracowanie szczegółowych wytycznych do realizacji porozumienia paryskiego. Zakłada ono, że średni wzrost temperatury na świecie zostanie zahamowany.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl