Resort środowiska podpisał porozumienie z Katowicami ws. szczytu COP24

Porozumienie określające m.in. szczegółowy podział zadań związanych z organizacją grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach podpisali we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezydent miasta goszczącego szczyt Marcin Krupa.

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbędzie się w Katowicach 3-14 grudnia br. Konferencje Stron (Conferences of the Parties – COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.

Formalne strony organizacji w Katowicach COP24 określa obowiązująca już Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Rzeczypospolitej Polskiej.

Na gruncie ustawy ministerstwo zawarło porozumienie z samorządem Katowic, precyzujące m.in. szczegółowy podział zadań związanych z organizacją szczytu. Jak sygnalizowali we wtorek sygnatariusze dokumentu, jego celem jest zapewnienie koordynacji przygotowań do szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańcom miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

PAP/RIRM

drukuj