ZUS wstrzymuje przelewy do SK Banku

Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje wszelkie przelewy do zamkniętego Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa (SK Bank) z Wołomina.  Osoby, które miały tam rachunek, mogą podać ZUS nowy numer konta.

ZUS będzie kontaktował się z osobami, które miały konta w tym banku i nie otrzymały świadczeń – uspokaja Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. Zachęca też do samodzielnej wizyty w placówkach Zakładu.

Takie świadczenie można będzie odebrać na trzy sposoby. Pierwszy z nich będzie polegać na podaniu nowego numeru konta [założonego] w innym banku i przedstawieniu tego rachunku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rozumiemy jednak, że nie wszyscy są w stanie na cito założyć taki nowy rachunek bankowy. Stąd też będzie można odebrać takie świadczenie w kasie w placówce Zakładu lub otrzymać specjalny czek od Zakładu, który będzie można zrealizować w banku. I rzecz bardzo ważna – pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą chodzić po domach i informować o tym, że świadczenia są wstrzymane, więc ostrzegam przed rożnymi domokrążcami, którzy mogą próbować klientów oszukać – mówi Wojciech Andrusiewicz.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma w ciągu 2-3 dni ogłosić, w jakim banku klienci upadłego SK Banku będą mogli odebrać swoje pieniądze.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące niegospodarności banku, naruszenia przepisów prawa bankowego i zasad rachunkowości. Ministerstwo Finansów zbada, czy działania KNF w ubiegłych latach były adekwatne do sytuacji bilansowej SK Banku i czy były podejmowane bez zbędnej zwłoki.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl