fot. PAP/Paweł Supernak

Minister finansów: Rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń

Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń – poinformowała we wtorek minister finansów, Magdalena Rzeczkowska. Umówiliśmy się na próg 5 procent – dodała.

Podczas konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu minister finansów wskazała na pojawiające się na przestrzeni ostatnich miesięcy „coraz to nowe szoki, niespodziewane wydarzenia”, które wymagają pewnej dyscypliny.

„Spojrzenia na bezpieczeństwo także finansowe budżetu, ale też Polek i Polaków (…). Dlatego dzisiaj na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat przygotowania pewnych planów oszczędnościowych na wypadek właśnie dodatkowych, niespodziewanych wydarzeń kryzysowych, które potencjalnie (…) się wydarzą” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa resortu poinformowała, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności „pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na ważne obszary dla naszego bezpieczeństwa”.

Zwróciła uwagę przede wszystkim na „bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne naszego kraju”.

Polityk pytana na czym mają polegać plany oszczędnościowe ministerstw, wskazała, że decyzje o tym, gdzie i jak dużych oszczędności należy szukać będą podejmowali ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części budżetowe.

„Umówiliśmy się na próg 5 proc. i jest to decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie te oszczędności będzie proponował i realizował” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Zaznaczyła, że nie jest kompetencją Ministerstwa Finansów wkraczanie w politykę, którą każdy resort prowadzi.

 

PAP

drukuj