fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy o niekaraniu samorządowców za przekazywanie danych wyborców Poczcie Polskiej

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów korespondencyjnych. Chodzi o przekazanie Poczcie Polskiej spisów wyborców przez władze samorządowe przed wyborami prezydenckimi, zaplanowanymi na maj 2020 roku.

Projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów korespondencyjnych zakłada, że wobec samorządowców, którzy przekazali dane Poczcie Polskiej, nie będą wszczynane nowe postępowania, a te już wszczęte zostaną umorzone.

Projekt przewiduje też, że dotąd orzeczone środki karne oraz koszty postępowań sądowych wobec samorządowców nie będą podlegały wykonaniu.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu, poseł PiS Anna Milczanowska, podkreśliła, że chodzi o ochronę konstytucyjnej zasady zaufania do państwa.

– To zaufanie obliguje ustawodawcę do wprowadzenia odpowiednich przepisów dlatego, że zdarzyły się i zdarzają sytuacje, że grupa samorządowców ma w sądach sprawy. Parę zostało już skazanych (o jednym wiemy na pewno) za to, że w trakcie organizacji wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku zostały przekazane spisy, rejestry wyborców operatorowi wyznaczonemu przez Prezesa Rady Ministrów, którym była Poczta Polska. Są na nich doniesienia, powiadomienia do prokuratury od różnych organizacji pozarządowych – szczególnie jedna z nich się w tym specjalizuje – wyjaśniła polityk.

Wybory prezydenckie w 2020 roku miały mieć formę korespondencyjną z powodu pandemii koronawirusa. Ostatecznie odbyły jednak się w formie tradycyjnej. Doniesienia do prokuratury na samorządowców za przekazanie spisów wyborców składała m.in. organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

 

RIRM

drukuj