fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

Prokuratura zbada zaniedbania poprzednich władz SKW ws. Smoleńska

Do prokuratury ma trafić zawiadomienie dotyczące zaniedbań poprzednich władz Służby Kontrwywiadu Wojskowego ws. katastrofy smoleńskiej. Wniosek złoży obecne kierownictwo SKW – poinformowały media.

Portal Niezależna.pl przypomniał, że w 2013 r. opublikowano na stronach internetowych prezydenta Rosji dekret dotyczący porozumienia o współpracy SKW i rosyjskiej FSB. Media piszą też o spotkaniach poprzednich władz Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rezydentem rosyjskiego wywiadu w Polsce.

Wszystko układa się w jakąś, niestety tragiczną, logikę – ocenia poseł Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

– Wszystko nabiera jakby nowego kształtu, znajduje wytłumaczenie dla wszystkich tych działań, które podejmowały służby wywiadu wojskowego, Prokuratura Wojskowa i wszystkie organy naczelne państwa, które były odpowiedzialne za prowadzenie śledztwa smoleńskiego. Dzisiaj to wszystko powoli wychodzi do wiadomości publicznej. Ci, którzy zdawali sobie sprawę z tych czynności wszystkich organów państwa, zauważają, że od początku do końca śledztwo to było mamieniem oczu zarówno rodzinom, jak również całemu społeczeństwu polskiemu –  ocenia Andrzej Melak.

Obecnie okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. Śledztwo po sześciu latach przejęto od zlikwidowanej Prokuratury Wojskowej.

W ramach czynności od listopada 2016 roku przeprowadzane są ekshumacje ofiar katastrofy. Ostatnio Prokuratura Krajowa zawarła umowę z brytyjskim ośrodkiem badawczym na wykonanie analizy śladów materiałów wybuchowych.

Śledczy badają też ewentualne zaniedbania, do których mogło dojść w trakcie organizacji i przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

RIRM

drukuj