USA: Donald Trump przedstawił swój program na najbliższe miesiące

Podczas dzisiejszej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu prezydent Donald Trump wygłosił przemówienie o stanie państwa, które jest próbą przedstawienia programu poczynań jego administracji na najbliższe miesiące.

Prezydent Trump ponowił obietnicę budowy „wielkiego muru” na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem i podkreślił swoje „niewzruszone poparcie” dla Izraela. Po raz kolejny opowiedział się przeciw zniesieniu sankcji wobec Iranu.

W swym wystąpieniu w Kongresie prezydent Trump zapowiedział także „rzeczywistą i pozytywną reformę imigracyjną” i walkę z „radykalnym islamskim teroryzmem”. Wezwał też Kongres do uchylenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare i zastąpienia go nowym.

„Wprowadzając w końcu w życie nasze przepisy imigracyjne podniesiemy zarobki, pomożemy bezrobotnym, oszczędzimy miliardy dolarów i uczynimy nasze społeczności bezpieczniejszymi dla wszystkich” – powiedział prezydent.

„Chcemy aby wszyscy Amerykanie odnieśli sukces, ale to jest niemożliwe w warunkach bezprawia i chaosu” – dodał.

W swoim wystąpieniu, skoncentrowanym na wyzwaniach w dziedzinie polityki wewnętrznej, prezydent Trump podkreślił znaczenie sojuszy takich jak NATO. Wskazał jednak, że sojusznicy muszą sprawiedliwe ponosić koszty wspólnej obrony.

„Moja praca nie polega na reprezentowaniu całego świata, ale na reprezentowaniu Stanów Zjednoczonych” – stwierdził prezydent kończąc ponadgodzinne wystąpienie na wspólnej sesji obu izb (Izby Reprezentantów i Senatu) amerykańskiego Kongresu.

Przemówienie pełne było odwołań do wyjątkowej roli Stanów Zjednoczonych i posłannictwa Ameryki. Przypominało nieco wystąpienia Trumpa podczas kampanii wyborczej, jednak zawierało wiele pojednawczych elementów i wezwań do jedności.

PAP/RIRM

drukuj