Konferencja „Berlin – Warszawa wczoraj i dziś”

W Sejmie trwa konferencja „Berlin – Warszawa wczoraj i dziś”. Biorą w niej udział politycy, naukowcy i przedstawiciele mniejszości polskiej w Niemczech.

Poruszane tematy są związane z historią relacji polsko-niemieckich oraz ich współczesnym wymiarem. Konferencja jest też okazją do otwarcia wystawy jedenastu odresturowanych historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech, które poświęci ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, zwraca uwagę, że we wzajemnych relacjach na linii Warszawa-Berlin wciąż jest wiele problemów do rozwiązania.

– Tych problemów jak wiemy, niestety od lat jest szereg z zasadniczym podejściem do Polaków mieszkających w Niemczech. My uważamy, że jest to mniejszość. Państwo niemieckie nie chce cały czas uznać naszych rodaków w Republice Federalnej Niemiec za mniejszość. Jest oczywiście szereg innych problemów dotyczących mniejszości polskiej w Niemczech, np. kwestia zwrotu mienia. To jest też temat, który powraca. Jest też kwestia podejścia Państwa Niemieckiego i jego urzędów, wybranych urzędów, do rodzin polskich, do odbierania polskich dzieci. Tych spraw jest naprawdę wiele. Jutrzejsza konferencja na pewno nie rozwiąże tych problemów, ale być może chociaż trochę przybliży nas do ich rozwiązania – mówi poseł Michał Dworczyk.

Konferencja zorganizowana została przez posłów sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą we współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech spod znaku Rodła.  Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl