P. Szijjarto: ataki na Węgry pogłębiają kryzys w Europie

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył w środę szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Asselborn we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Die Welt” wystąpił z postulatem przynajmniej czasowego wyłączenia Węgier z Unii Europejskiej ze względu na politykę ich władz. W środę zaś ta sama gazeta opublikowała wywiad z Schulzem zatytułowany „Niektóre państwa chcą tylko brać i nic nie dawać”, w którym ten wspomina m.in., że węgierski premier Viktor Orban apeluje o „kontrrewolucję kulturalną”.

„Asselborn na próżno temu zaprzecza, ale przypuścił przeciwko Węgrom podły atak” – oświadczył w środę Szijjarto.

Jak ocenił minister, z powodu obrony przed zagrożeniami związanymi z nielegalną imigracją Węgry są atakowane także wewnątrz Unii Europejskiej.

„Jeana Asselborna i Martina Schulza nie interesują Węgry i w istocie nie interesuje ich też państwo prawa i demokracja”, a tylko to, by do Europy przybyło jak najwięcej nielegalnych imigrantów – powiedział Szijjarto.

Według niego obaj politycy nazywają „kontrrewolucyjnym” i „stojącymi na zewnątrz europejskich wartości” taki naród, który powstał przeciwko swoim ciemiężcom i przelał za wolność własną krew.

Zarzucił im też, że „jeśli ktoś mówi co innego niż oni, to go wykluczają i piętnują”.

„To nie do przyjęcia, to nie jest europejskie zachowanie” – oznajmił Szijjarto, dodając, że „rząd węgierski zrobi wszystko, by Europa nie podążała dalej w tym kierunku”.

PAP/RIRM

drukuj