fot. twitter.com

Szef MSZ Węgier zadowolony ze zwycięstwa w Austrii partii Sebastiana Kurza

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto pogratulował dziś przywódcy Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Sebastianowi Kurzowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, z zadowoleniem przyjmując jego stanowisko w sprawie migracji jako zbliżone do węgierskiego.

„Jesteśmy szczęśliwi, że nasza siostrzana partia wygrała wybory (…) i jesteśmy szczęśliwi, że zwyciężył jej kandydat, który w wielu wypadkach reprezentował podobne do węgierskiego rządu stanowisko w sprawie migracji” – oświadczył Peter Szijjarto po przybyciu na rozmowy ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Minister Szijjarto powiedział, że spodziewa się, iż przeciwne imigracji państwa Grupy Wyszehradzkiej – Węgry, Polska, Słowacja i Czechy – będą teraz ściślej współpracować z Austrią.

Według urzędowych wstępnych wyników niedzielnych wyborów do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu), pierwsze miejsce zajęła w nich chadecka OeVP zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele tego ugrupowania stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz.

Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach „wielkiej koalicji” Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

PAP/RIRM

drukuj