fot. PAP/EPA

Szef węgierskiego MSZ: UE, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają nam dywersyfikację dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.

Peter Szijjarto został zapytany, czy wobec ukraińskich planów zaprzestania przesyłu rosyjskiego gazu w 2024 roku i podwyżki opłat tranzytowych w Bułgarii rząd w Budapeszcie rozważa zakup surowca z innych niż rosyjskich kierunków, np. z Kataru, Norwegii lub Stanów Zjednoczonych.

Szef węgierskiego MSZ stwierdził, że takie rozwiązanie blokuje UE i niektóre państwa członkowskie. Wzrost importu z Kataru, Azerbejdżanu lub Turcji musiałby wiązać się z rozbudową południowoeuropejskiego systemu rurociągów – zaznaczył polityk. Dodał, że UE nie chce wspomóc finansowo takiej rozbudowy.

Według Petera Szijjarto dostawy z terminalu na chorwackiej wyspie Krk również nie mogą zostać zwiększone, ponieważ Zagrzeb – pomimo wniosków węgierskich – nie zwiększa przepustowości łączników międzysystemowych (interkonektorów), a w przypadku ropociągów – podnosi jeszcze opłaty tranzytowe. Ponadto Węgry uważają dodatkowy bułgarski podatek od dostaw gazu z gazociągu TurkStream za wrogie posunięcie – zaznaczył szef MSZ Węgier, podkreślając jednocześnie, że nie wpłynie to na wzrost krajowych cen gazu importowanego z Rosji.

Jak zaznacza „Nepszava”, minister nie wypowiadał się na temat możliwości ewentualnego zakupu gazu z kierunku zachodniego lub północnego. Na początku września Peter Szijjarto przebywał na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, na którym poinformował o możliwym sprowadzaniu gazu przez terminal w Gdańsku.

We wrześniu 2021 roku Węgry podpisały z Rosją 15-letnią umowę na dostawy 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Duża część dostaw z Rosji sprowadzanych jest tranzytem przez Serbię.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl