Armia syryjska i rosyjskie lotnictwo atakują obszar na północ od Hims

Syryjska armia reżimowa wraz z sojusznikami i przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa przeprowadziła w czwartek atak na znajdujące się w rękach rebeliantów miejscowości położone na północ od miasta Hims – poinformowały syryjska telewizja państwowa i Obserwatorium.

Rosyjskie naloty były wymierzone w cele wokół miasta Talbisa i miejscowości Teir Malla, Dar Kabira oraz Chalidija, położonych na północ od Hims, głównego miasta kontrolowanego na tym obszarze przez reżim Baszara el-Asada – sprecyzowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które monitoruje trwający od 2011 roku konflikt w Syrii.

Według tego źródła w ataku tym biorą udział także syryjscy żołnierze i bojownicy libańskiego Hezbollahu, wspierającego reżim Asada.

Sunnickie miasto Talbisa i okoliczne miejscowości na północ od Hims leżą w enklawie kontrolowanej przez rebeliantów walczących z syryjskim reżimem.

Syryjska telewizja przekazała, że operacja na północ od Hims rozpoczęła się po nalotach i ciężkim ostrzale artyleryjskim wymierzonym „w ugrupowania terrorystyczne i ich bazy”.

Zdobycie enklawy pomogłoby Asadowi odzyskać kontrolę nad głównymi ośrodkami zachodniej Syrii i zapewnić połączenie między Damaszkiem a wybrzeżem śródziemnomorskim zdominowanym przez ludność alawicką; z mniejszości tej wywodzi się Asad.

Syryjska armia, wspierana przez zagranicznych sojuszników, w tym irańskich żołnierzy, rozpoczęła kilka operacji lądowych w celu odzyskania terytoriów pod kontrolą rebeliantów, od kiedy Rosja przystąpiła 30 września do operacji lotniczej w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj