F. Timmermans do ministrów UE: Polska musi zrobić więcej; czas do połowy maja

Przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie rozwiązują problemów, na jakie wskazała KE – takie przesłanie przekazał unijnym ministrom wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Wskazał, że ostateczna ocena powinna się odbyć w maju – podały źródła PAP.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych PAP we wtorek w Luksemburgu, jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia ministrów ds. europejskich odbył się organizowany przez Belgię obiad dla krajów „przyjaciół praworządności”. Wśród zaproszonych państw były kraje Beneluksu, Francja oraz Niemcy. Rozmowa dotyczyła nie tylko Polski, ale też potrzeby utworzenia nowego mechanizmu badania praworządności.

Już na samym posiedzeniu Rady wiele krajów UE wsparło Komisję, natomiast Węgry tradycyjnie – Polskę. Timmermans podkreślał, że cieszy się z trwającego prawdziwego dialogu z Polską. Zastrzegał, że nie pracuje z władzami w Warszawie nad kompromisem, ale nad rozwiązaniem, które zapewni, że nie będzie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Wskazywał, że potrzebne jest „solidne rozwiązanie”, a przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie odpowiadają na obawy Komisji Europejskiej. Przypominał m.in. niedawny raport Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), który wskazywał, że ustawy reformujące system sądownictwa w Polsce dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i ustroju sądów powszechnych nie są zgodne ze standardami Rady Europy z zakresu walki z korupcją.

Źródła PAP podały, że Timmermans chce, by w maju odbyła się pełna dyskusja na radzie ds. ogólnych dotycząca Polski, na której „przedstawi on ostateczną ocenę” całej sprawy. Rada ds. ogólnych zaplanowana jest na 14 maja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl