fot. facebook.com

R. Fogiel o nowelizacji ustawy dot. sądów: Chcemy uniemożliwić sędziom kwestionowanie kompetencji czy prawa do orzekania innych sędziów

Nowe przepisy w sprawie sędziów mają zapobiec ewentualnej anarchizacji systemu prawnego w Polsce – mówił zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu odniósł się do zaproponowanej przez Zjednoczoną Prawicę nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Zdaniem opozycji te zmiany mają kneblować sędziów.

– Nie jest niczym nowym uderzanie w dramatyczne tony przez opozycję czy przez część środowiska sędziowskiego właśnie w tę część, która z dużą satysfakcją angażuje się politycznie – powiedział Radosław Fogiel.

Propozycja nowelizacji ustawy, która w czwartek została złożona do marszałek Elżbiety Witek odpowiada na pewną nową sytuację, która pojawiła w sferze wymiaru sprawiedliwości po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o sytuację, w której „część sędziów postanowiła sięgać po kompetencje, których polska konstytucja im nie przyznaje” – mówił Radosław Fogiel.

– Te przepisy wychodzą może nie naprzeciw, ale mają zapobiec przed ewentualną anarchizacją kompletną systemu prawnego w Polsce – stwierdził zastępca rzecznika PiS.

Nowe przepisy miałyby być oparte o wzory francuskie.

– Chcemy uniemożliwić sędziom kwestionowanie kompetencji czy prawa do orzekania innych sędziów. Będzie to delikt dyscyplinarny, który będzie mógł skutkować nawet złożeniem z urzędu – podsumował polityk.

Obywatel powinien mieć świadomość, że niezależnie od tego, jakie ma poglądy polityczne i jakie poglądy polityczne ma sędzia, wyrok, który zapadnie, będzie wyrokiem sprawiedliwym – argumentował zastępca rzecznika PiS.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl