Bułgaria grozi zablokowaniem porozumienia UE – Turcja

Władze w Sofii ostrzegły, że zablokują porozumienie między Unią Europejską a Turcją w sprawie migracji, jeżeli nie zostaną w nim uwzględnione interesy Bułgarii. Porozumienie ma zostać zatwierdzone w przyszłym tygodniu.

Jak poinformowały w piątek wieczorem publiczne radio i telewizja, centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borysow wysłał do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska list z ostrzeżeniem: jeżeli Bułgarii, podobnie jak Grecji, nie zagwarantuje się ochrony granic, to wówczas Bułgaria zablokuje porozumienie.

Bułgaria nie należy do strefy Schengen, ale – jak podkreślił Borysow – nie wszystkie zewnętrzne granice unijne leżą w obrębie strefy Schengen. Według niego wszystkie państwa UE bezpośrednio graniczące z krajami, z których napływają migranci, powinny móc liczyć na pomoc ze strony Unii Europejskiej.

„Nie należy skupiać się wyłącznie na ochronie granicy morskiej między Grecją i Turcją, ponieważ kierunek, w którym mogą ruszyć migranci (po jej ewentualnym zamknięciu), jest nieprzewidywalny. Negocjacje z Ankarą powinny uwzględnić również lądową i morską granicę Bułgarii z Turcją” – napisał szef bułgarskiego rządu.

Według Borysowa „Bułgaria nie jest gotowa zaakceptować jedynie częściowego zaangażowania Turcji, dotyczącego wyłącznie Morza Egejskiego i greckich wysp, ponieważ doprowadzi to prawdopodobnie do otwarcia nowych szlaków migracyjnych”. Bułgaria ma wspólną granicę z Grecją i Turcją. Jest najbardziej prawdopodobnym kierunkiem, w którym mogą udać się migranci po ewentualnym zamknięciu greckiej granicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl