Bruksela: spotkanie szefów dyplomacji dot. relacji UE-USA

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej spotkają się dziś w Brukseli. Rozmowy mają dotyczyć relacji UE-Stany Zjednoczone po rozstrzygniętych wyborach prezydenckich w tym kraju. Polskę ma reprezentować minister Witold Waszczykowski. Jutro dojdzie natomiast do regularnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Dzisiejsze spotkanie zostało zwołane po ogłoszeniu wyników wyborów w USA, kiedy szefowa dyplomacji unijnej poprosiła ministrów o wcześniejsze przybycie do stolicy Belgii.

Poseł Konrad Głębocki, z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, podkreślił, że spotkanie szefów dyplomacji jest dobrym sygnałem.

Mam nadzieję, że jak najszybciej dojdzie do otrzeźwienia w Unii Europejskiej i wysyłania sygnałów w kierunku USA w celu pełnej i dobrej współpracy. Myślę, że dodatkowe spotkanie ministrów będzie bardzo ważne dla Polski. Uważam, że nasze relacje mogą być jeszcze lepsze niż za prezydentury Baracka Obamy. Osobiście patrzę pozytywnie na rozwój wypadków, ale zalecałbym wszystkim w Unii Europejskiej, żeby przede wszystkim nie wysyłali złych sygnałów do zarówno prezydenta-elekta Donalda Trumpa, jak i do przyszłej administracji – powiedział poseł Głębocki.

Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wśród unijnego kierownictwa i części przywódców zapanowała niepewność co do przyszłości wzajemnych relacji.

Składając prezydentowi-elektowi gratulacje podkreślali oni siłę więzi transatlantyckich i wyrażali oczekiwanie kontynuowania współpracy i strategicznego partnerstwa.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl