fot. PAP/EPA

W 2018 r. ponad 4 mld euro w unijnej kasy wydane z błędami

Ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wynika to z audytu opublikowanego przez  Europejski Trybunał Obrachunkowy. Audytorzy apelują o uproszczenie procedur, bo to one generują najwięcej błędów.

Z raportu kontrolerów wynika, że szacowany ogólny poziom nieprawidłowości w wydatkach Unii Europejskiej wyniósł 2,6 proc., czyli podobnie do poprzednich lat. Błędy zazwyczaj dotyczą rozwoju obszarów wiejskich i spójności. W tych działach są między innymi stypendia dla studentów i stypendia badawcze oraz  pomoc bezpośrednia dla rolników. W tym roku największą liczbę błędów Trybunał wykrył w wydatkach dotyczących badań naukowych. Wynikały one głównie z zawyżania poniesionych kosztów lub z deklarowania niekwalifikowalnych kosztów podwykonawstwa. Wiele nieprawidłowości było też w wydatkach na politykę spójności. Wynikały one przede wszystkim z niekwalifikowalnych wydatków i projektów oraz z naruszenia zasad rynku wewnętrznego dotyczącego chociażby zamówień publicznych. Tegoroczna publikacja rocznego sprawozdania Trybunału zbiega się z uruchomieniem nowego cyklu instytucjonalnego w Komisji Europejskiej.

Swoje prace dopiero co rozpoczął nowy europarlament. 1 listopada urząd ma objąć nowa Komisja Europejska. Dla prezesa Trybunału Obrachunkowego to szansa, żeby poprawić procedury.

– Mniej skomplikowane zasady to lepsze zasady. To nasz ogólny apel do legislatorów, że jeśli tworzą zasady, powinni je robić w taki sposób, żeby łatwiej je było realizować – wskazuje Klaus-Heiner Lehne, prezes Trybunału Obrachunkowego, przekonując, że takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować błędy do minimum. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl